Annons:

Premium ”Stockholmsmetern” ska stärka besöksnäringen

”Stockholmsmetern” ska stärka besöksnäringen

Att ta en kaffe i solen eller äta middag på en uteservering är en självklar del av upplevelsen i storstäder världen över. Nu vill Stockholms Handelskammare göra det enklare och billigare att erbjuda just det i Sveriges huvudstad – året runt. Lösningen? En ny reform kallad Stockholmsmetern.

Förslaget innebär att restauranger, kaféer och andra verksamheter i Stockholm ska få rätt att utan tillstånd eller avgift använda en meter av ytan utanför sin lokal till bord och stolar. Det ska gälla hela året och utan krav på inramning – så länge det inte stör framkomligheten.

– Vi vill att Stockholm går före resten av landet och visar vägen. En enklare ordning för uteserveringar skulle göra staden både mer levande och mer välkomnande – inte minst för turister och besökare, säger Frans Elinder, expert på stadsutveckling på Stockholms Handelskammare.

Idag är processen för att ansöka om uteservering både säsongsstyrd och byråkratisk. Tillstånden är uppdelade i vinter- och sommarsäsong, med sommarperioden från 1 april till 15 oktober. Avgiften varierar kraftigt beroende på läge och kan i vissa fall kosta över 2 500 kronor per kvadratmeter och år.

– Under pandemin såg vi hur snabbare och mer flexibla regler kunde gynna småföretag och skapa liv i gatumiljön. Med Stockholmsmetern vill vi ta tillvara på de erfarenheterna, säger Elinder.

Förslaget inkluderar också att kommunen ska kunna införa sanktionsavgifter vid missbruk, men i grunden bygger initiativet på förtroende för verksamheterna och en vilja att göra Stockholm till en mer attraktiv stad att vistas i – både för stockholmare och för turister.

Om reformen blir verklighet kan det ge ett rejält lyft för besöksnäringen, med fler spontana och levande mötesplatser i det offentliga rummet – oavsett säsong.