– Varför det går så bra för oss är inte alldeles lätt att svara på. Det finns många förklaringar, varav en är att vi hela tiden återinvesterar i verksamheten, säger Sigrid Persdotter som sedan förra året är vd.
I bokslutet för 2024 redovisar företaget en omsättning för året på 79,2 miljoner, en ökning från 71,3 miljoner året innan. Vinsten landade på 7,3 miljoner kronor, vilket även det utgör en avsevärd förbättring jämfört med vinsten på 4,6 miljoner för 2023. Kassan förstärktes markant och uppgick till 25,4 miljoner vid årets slut jämfört med 19,1 miljoner 2023. Det kvalificerar Gränsö Slott som en Supernova inom branschen, alltså att företaget tillhör de 10 procent ekonomiskt mest framgångsrika.
Gränsö Slotts historia går tillbaka till 1600-talet. Familjen kom dit 1988 och köpte sedan loss slottet av kommunen 2004.
– Hotellverksamheten tog fart från 2009 när strandhotellet byggdes och sedan dess har vi satsat fullt ut på hotell, restaurang, spa och konferens samt bröllop och fester och event. Vi har fortsatt att expandera år för år. Vårt spa har till exempel byggts ut flertalet gånger och vi tror inte vi är färdiga än.
Gränsö Slotts hotell har 79 rum och sviter med 142 bäddar fördelat på 50 dubbelrum. I slottets spa finna sex behandlingsrum och en stor relaxdel med elva pooler samt ett flytande kallbadhus.
– Pappa startade verksamheten utan hotellvana. Det gör att vi kanske vi ser på saker på ett annorlunda sätt. Vi är med gästerna hela året, på julafton, på midsommarafton. Vi är närvarande och bryr oss om dem.
Under det senaste året har 25 hotellrum renoverats samtidigt som tolv nya har byggts. Nu planeras en mycket stor investering i att bygga ut slottet.
– Vi bygger ut med en flygel på vardera sida. Vi har vuxit och måste skapa ett större kök. Har vi två bröllop samtidigt med à la carte-servering blir det trångt. En flygel blir ett nytt kök medan det andra kommer att vara konferensrum. Vi ser hela tiden på vad vi kan göra bättre.
Tonvikten ligger på privatgäster men konferensmarknaden är också betydelsefull och Gränsö Slott har fördelen av flera återkommande evenemang som hyr hela anläggningen.
– Vi har också till viss del märkt av nedgången i efterfrågan på konferenser efter den skjuts som vi upplevde efter pandemin. Det går väldigt mycket upp och ner – när företagen, kommunerna och regionen har det kärvt ekonomiskt håller de igen för att sedan släppa loss när ekonomin förbättras. Maj, augusti och september är de bra konferensmånaderna medan januari, februari och mars är lite tristare.
Sigrid Persdotter berättar priserna har höjts något, men inte mycket.
– Vi kan ta mer för rummen lördagar men får även fullt genom att sälja rummet till ett något lägre pris söndagar. Vi, liksom alla, har drabbats av höjda råvarupriser. Men vi hittar andra sätt att kompensera för det genom menyerna och inköp av stora partier av exempelvis kaffe när vi vet att priset kommer att gå upp. Så vår råvarukostnad har förblivit densamma.
Så funkar Travel News bokslutsgenomgång i reseindustrin
Travel News granskar och analyserar varje år runt 2 500 företags bokslut. Bolagen vi bevakar hör hemma i reseindustrin. Vi gör detta tillsammans med det svenska AI-bolaget Eivora. Vår data kommer ursprungligen från Bolagsverket och varje gång en årsredovisning lämnas in uppdateras vår stora genomgång med det senaste resultatet. Vi producerar också en artikel om det enskilda bolagets resultat.
Med stöd av datan utser vi Top Performers och Supernovor i reseindustrin. För att bli en top performer ska bolagets resultat vara bättre än 50 procent av sina konkurrenter. Vinsten mäts både på marginal och på faktiskt resultat. För att bli en supernova krävs att bolaget är bättre än 90 procent av sina konkurrenter.
Målet med vår stora bokslutsgenomgång och att utse och hylla reseindustrins top performers och supernovor och utveckla industrin. Ökad lönsamhet och bättre marginaler är den viktigaste nyckeln till framgång. Självfallet är även ökad omsättning viktigt, men reseindustrin kan inte producera extrema snabbväxare som exempelvis tech-industrin eftersom de fysiska förutsättningarna är helt annorlunda. Ett hotell med 100 rum kan inte tredubbla sin omsättning tre år i rad på ett hållbart sätt.