För att säkra att Norwegians passagerare kan flyga till och från New York och Bangkok om Dreamlinerflygplanen blir försenade, har bolaget ingått ett avtal om att leasa två flygplans av modellen Airbus A340-300. De två flygplanen kommer Norwegian att använda i väntan på Dreamlinerleveransen. Avtalet är en så kallad MOU – Memorandum of Understanding – som är bindande för båda parter. Inhyrningen är en så kallad ”wet lease” – inhyrning av flygplan och besättning.
De två Airbus-flygplanen som Norwegian ska leasa ägs idag av det portugisiska leasingbolaget HiFly som tog över dem under vintern 2012/2013. Flygplanen har tidigare flugits av Singapore Airlines och Emirates. Flygplanen är underställda EU:s säkerhetslagstiftning och tillsyn utförs av europeiska luftfartsmyndigheter. HiFly är ett av flera europeiska flygbolag som uteslutande bedriver uthyrning av flygplan till bolag som behöver reservkapacitet. Bolaget har haft en rad större europeiska flygbolag på sin kundlista.
Passagerare som har beställt biljetter för resa med Dreamlinern får kostnadsfritt flytta sin resa till en senare tidpunkt eller få pengarna tillbaka om man inte vill flyga med ersättningsplanen, men än så länge är det få personer som har använt sig av det erbjudandet. Alla passagerare som har beställt biljetter kommer att få mer detaljerad information om flygningarna direkt från Norwegian via de vanliga kanalerna inom kort.