– Om 4–5 dagar riskerar Alitalia att inte kunna flyga längre, säger en italiensk regeringskälla till Reuters.
Alitalia behöver cirka 4,4 miljarder kronor för att kunna fortsätta sin verksamhet, enligt analytiker. Flygbolaget har sedan privatiseringen 2009 gjort en ackumulerad förlust på drygt 1 miljard euro.
För bara ett par veckor sedan verkade det som om Air France/KLM, som äger 25 procent av flygbolaget, skulle gå in och köpa ytterligare 25 procent och därmed ta kontroll över verksamheten. Den italienska staten, som trots privatiseringen av flygbolaget är mycket engagerad i Alitalia, välkomnade affären. Men än så länge har inte Air France/KLM offentliggjort något köp.
– Air France skulle vilja köpa Alitalia så billigt som möjligt, helst utan att behöva ta över bolagets skulder, och de italienska aktieägarna vill också få ut något av det här, säger Andrea Giuricin, transportanalytiker vid Bicocca Universitetet i Milano, till Reuters, enligt Dagens PS.