”Det finns inget verkligt alternativ som kan stödja ett massivt byte. Det är orealistiskt för marknaden att förkasta projektet fullständigt”, skriver Berenberg i en analys som tv-kanalen CNBC tagit del av.
Berenberg upprepar alltså rekommendationen köp för aktien och låter riktkursen vara orörd på 430 dollar. Aktien handlas upp 1,7 procent på 379,8 dollar strax innan klockan 16 svensk tid på onsdagen.
Banken hoppas att det är flygkontrollsystemet som orsakat krascherna i Etiopien och Indonesien. Tidigare under onsdagen rapporterade nyhetsbyrån Bloomberg att det flugplan som kraschade i Indonesien i höstas varit nära en liknande olycka bara en dag tidigare men räddats av en tredje pilot som flög med planet och som instruerade de arbetande piloterna att stänga av ett felande flygkontrollsystem.