Austrian Airlines erbjuder, i samarbete med Wiens flygplats, snabbtester för Covid-19 direkt på flygplatsen. Till en början får alla passagerare som har bokat flyg OS 229 till Berlin tillgång till gratis snabbtester under perioden 23 oktober till 8 november 2020. Ett särskilt testcenter har satts upp på terminal 3 vid Wiens flygplats för att resenärerna ska kunna testa sig och få svar inom 10–15 minuter. Svaren skickas sedan via SMS eller på begäran av passageraren.
– Flyget är redan det säkraste transportmedlet inom kollektivtrafikssektorn. Trots det vill vi gå ett steg längre och göra flygresor ännu säkrare, säger Jens Ritter, operativ chef på Austrian Airlines i ett pressmeddelande.
De snabba testerna är direkt kopplade till boardingkortet. Det betyder att endast ett negativt Covid-19-test aktiverar boardingkortet och ger passageraren tillgång till säkerhetsområdet och gaten. Om resultatet är positivt får resenären istället en vidare medicinsk bedömning som görs direkt på flygplatsen. I dessa fall får resenären möjlighet att boka om eller avboka resan utan extra kostnad.
Lufthansa-gruppen ska integrera resultaten från pilotprojektet i gruppens övergripande arbete för att göra flygresor mer hälsosäkra trots pandemin. Om projektet går bra kan tester erbjudas i större skala och bli till en integrerad del i resekedjan. Jens Ritter är optimistisk inför möjligheterna som snabbtester kan öppna upp för flygbranschen.
– Vi måste montera ner alla hinder som skapats av coronaviruset de senaste månaderna. Vårt mål för framtiden är att projektet ska leda till motsvarande uppluckringar i reserestriktionerna, men först vill vi visa hur ett riktat testprogram kan fungera, säger Jens Ritter i ett pressmeddelande.