Annons:

Dyrare flygbiljett på ändrad utsläppsrätt

Ytterligare prispåslag för flygresor inom Europa väntas på grund av tilldelningen av utsläppsrätter. ”Över tid kommer det här att tvinga fram en omställning av hela flygsektorn”, säger Fredrik Hannerz, chef vid Naturvårdsverket. Den gångna mandatperioden infördes en flygskatt i syfte att dämpa det ökande resandet, då detta ur klimatsynpunkt är helt ohållbart, skriver Dagens Industri.

I dagarna landar beslutet från Naturvårdsverket – som innebär att antalet gratis tilldelade utsläppsrätter minskar med 2,2 procent per år – hos de nio bolag som är registrerade i Sverige.

Det här innebär att flygbranschen tvingas köpa en allt större del av sina utsläppsrätter, för att kompensera för ett ökat flygande.

Med fortsatt ökande utsläpp och en minskad tilldelning kommer behovet av köp bara att öka. Och det på en marknad där priset ser ut att öka stadigt.

”Flygbolagen kommer att få ett större och större behov av att köpa utsläppsrätter från andra branscher. Med ett lågt pris har det hittills inte varit så kostsamt för dem, men det håller på att förändras”, säger Fredrik Hannerz, chef för utsläppshandelsenheten på Naturvårdsverket.

Den reformering av systemet som nyligen drevs igenom har redan haft effekt på priset på utsläppsrätter, vilket i dag ligger kring 20 euro per ton. Och i de analyser som görs av marknadskunniga beräknas det stiga ytterligare:

 

Kommentarer är stängda.