Annons:

Premium Espen Høiby. Foto: Linkedin

Espen Høiby trappar upp i Asien – planerar eget charterflygbolag

Flygveteranen Espen Høiby, grundare av AAP Aviation och tidigare SAS-pilot, satsar stort på tillväxt i Asien. Nu bygger han upp ett nytt bemanningscenter i Indien – och överväger att starta ett eget charterflygbolag.

Efter att ha byggt upp en global verksamhet med över 6 000 anställda inom flygbemanning siktar Espen Høiby på nästa fas. I Indien ska AAP Aviation nu rekrytera piloter och kabinpersonal för att möta den växande efterfrågan från flygbolag i Asien och Europa. Samtidigt undersöker bolaget möjligheten att starta ett eget flygbolag med fokus på chartertrafik. Det rapporterar Dagens Näringsliv.

– Vi ser ett starkt behov av flexibel bemanning och är övertygade om att modellen med outsourcad flygpersonal är framtiden, har Høiby tidigare sagt.

AAP Aviation driver sedan tidigare flygskolor och dotterbolag i bland annat Filippinerna, Thailand, Österrike och Irland. Den nya satsningen i Indien kan bli ett strategiskt nav för bemanning i hela regionen. Ett eget flygbolag skulle samtidigt ge Høiby kontroll över hela värdekedjan – från utbildning till drift.