Annons:

Finnair ställer in cirka 143 flyg på tisdag

Finnair ställer in cirka 143 flyg på tisdag

Finnair tvingas ställa in omkring 143 flyg på tisdag den 17 juni, till följd av en fyra timmar lång facklig protest som påverkar flera viktiga funktioner på Helsingfors flygplats – bland annat markservice och catering. Totalt berörs cirka 6 500 resenärer.

Kunder vars flyg ställs in får meddelande direkt och erbjuds alternativ rutt via Finnairs tjänst ”Hantera bokning” eller app. Det är även möjligt att avboka resan och begära återbetalning.

Protesten orsakar långa väntetider hos kundservice, men Finnair har redan gett möjligheten att boka om resor i förväg, vilket tusentals kunder utnyttjat.

Resenärer som ändå flyger på tisdagen uppmanas att checka in i god tid, packa viktiga saker i handbagaget och vara beredda på störningar – bland annat i bagagehanteringen.

Ytterligare en protest är planerad till torsdag 19 juni. Finnair meddelar eventuella inställda flyg för det datumet på tisdag.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna