Beslutet kommer efter att Pakistan stängt sitt luftrum som en säkerhetsåtgärd, vilket påverkat hundratals flygningar mellan Europa och Asien.
Indiens militära operation, kallad ”Operation Sindoor”, riktade sig mot nio påstådda terroristmål som svar på en attack den 22 april där 26 turister dödades i indiskkontrollerade Kashmir. Pakistan har svarat med att skjuta ner flera indiska stridsflygplan och har kallat Indiens agerande för en ”krigshandling”. Det rapporterar Reuters.
Flygbolag som Singapore Airlines har tvingats omdirigera sina flygningar, med vissa som gör mellanlandningar för att tanka, medan Thai Airways har ställt in ett flertal flygningar till Europa. Qatar Airways har tillfälligt stoppat sina flygningar till flera pakistanska städer.
Stängningen av pakistanskt luftrum har lett till omfattande störningar i flygtrafiken, med tusentals passagerare strandade och ökad belastning på alternativa rutter.