Annons:

Foto: Pixabay

Florida i topp när affärsflyget lyfter i USA

Affärsflyget växer stadigt i USA. Enbart i Florida gjordes i fjol 384 000 flygningar. Varje dag startar omkring 10 000 affärsflygplan i landet.

I fjol gjordes drygt tre miljoner flygningar med affärsflygplan i USA. Enligt Argus International 2025 Business Aviation Review är det en ökning med 3,4 procent från 2024.

Efter Florida toppar delstaterna Texas med 330 000 och Kalifornien med 285 000 starter. Småstaterna Delaware och Vermont med färre flygplatser hade bara drygt 5 000 flygningar under 2025.

Flest flygningar görs på torsdagar med ungefär 11 000, medan det är lugnare i lufthavet på lördagar då bara 7 500 affärsflygplan är uppe. Rekordet nås före och efter Thanksgivning med 13 000 starter per dag, men under själva firandet är bara 4 000 plan i luften.

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
Resesäljare till Waidmann Jaktresor
Sista ansökningsdag:
10 mars 2026