Annons:

Premium

Flygplatspersonal mest utsatt för trakasserier och hot

Hälften av personalen som arbetar med passagerarservice på flygplatser har utsatts för trakasserier eller hot om våld. Det visar en rapport från danska Arbejdstilsynet. Text: Janne Sundling

”Vi har de som tar tag i deras armar, spottar eller slänger kaffe på våra kollegor.”

En passagerare blir upprörd över att hans väska inte betraktas som handbagage och rycker åt sig kontorkortsterminalen och svingar den runt. Den anställde vid passagerardisken ser sig tvungen att trycka på larmknappen och säkerhetsvakterna kommer dit och tar hand om mannen.

– Sånt sker varje dag. Det går inte en dag utan att vi upplever ett eller annat som kränker våra kollegor. I den mildare varianten är det att man skäller ut folk. Sedan har vi de som tar tag i deras armar, spottar eller slänger kaffe på våra kollegor, säger Henrik Meiner, ordförande för flygplatspersonalens fackförening HK Luftfart SAS i Köpenhamn till Berlingske.

Allt oftare drar också någon fram en mobil och livestreamar det som händer.

– Och du står där med din namnskylt på dig, utan en chans att stoppa det eller försvara dig mot att någon skriker ”du är fascist” eller något annat.

Flygplatspersonal är de som är mest utsatta för smädelser, trakasserier och hot om våld av alla yrkesgrupper, visar Arbejdstilsynet, den danska motsvarigheten till Arbetsmiljöverket.

48 procent har upplevt smädelser eller trakasserier, 37 procent har varit utsatta för hot om våld, visar deras rapport.

Flygplatsfacket menar att en bidragande orsak är att det redan i utgångsläget är en stor stress och underbemanning bland personalen och att långa köer och väntan får topplocket att ryka på en del passagerare.

Och problemen har förvärrats under pandemin. Skiftande restriktioner, krav på munskydd och vaccinationspass eller test har lett till fler konflikter med passagerare som inte vet vad som gäller.

– Pandemin har höjt stressnivån markant hos de resande, så det har naturligtvis påverkat våra medarbetare negativt. Det har lett till en mer konfliktfylld vardag, säger Lene Andersen, chef för passagerarservice på Köpenhamns flygplats till Berlingske.