Det är Storbritanniens transportminister Heidi Alexander som nu godkänt den 2,2 miljarder pund stora investeringen. I praktiken innebär det att den nuvarande norra banan flyttas tolv meter för att kunna användas parallellt med huvudbanan.
Gatwick är Europas största enbaneflygplats; den norra banan används i dag bara som taxibana eller reserv. Genom ombyggnaden ska den i framtiden användas för kortdistansflyg, vilket frigör kapacitet för fler långdistanslinjer från huvudbanan.
Beslutet är en central del i den brittiska regeringens strategi för att stimulera tillväxt genom infrastruktur. Gatwick, som i dag hanterar runt 280 000 flygningar årligen, räknar med att siffran ska kunna öka till 389 000 före slutet av 2030-talet. Parallellt kan passagerarvolymen nästan fördubblas, från 40 till 80 miljoner resenärer om året. Projektet inkluderar även utbyggnad av terminaler och ny infrastruktur.
Det har mött kritik, inte minst från brittiska miljöpartiet The Green Party. Myndigheternas egna planeringsinspektörer har uttryckt oro kring bland annat buller och trafikpåverkan. Som svar har Gatwick bland annat gått med på striktare bullerkontroller och isoleringsstöd till närboende.
Man har även satt upp mål om att minst 54 procent av passagerarna ska ta sig till flygplatsen med kollektivtrafik. Om det inte uppfylls införs ett tak på 24 miljoner bilresor till flygplatsen per år. Flygplatsoperatören UK Airports vd Stewart Wingate har betonat att man ska arbeta nära myndigheterna för att öka andelen tågresenärer. I dag avgår ett tåg mot London var fjärde minut, men kapaciteten kan komma att utökas.
Projektet har formellt legat på regeringens bord sedan i februari, då transportministern först meddelade att hon var ”benägen att godkänna” planerna. Nu är tillståndet alltså beviljat. Om tidsplanen håller kan flygningar från den nya banan inledas redan före nästa brittiska parlamentsval, det vill säga senast 2029.