Det började som ett listigt sätt att smuggla cigaretter över gränsen. Varmluftsballonger med några meters diameter har lyftkraft nog att ta cigaretter för rätt stora belopp över gränsen.
Problemet är att Vilnius flygplats ligger knappt fyra mil från gränsen till Belarus och in- och framför allt utflygningsvägarna vid sydliga vindar går nära gränserna.
Därför har Vilnius flygplats tvingats stänga åtskilliga gånger när ballonger dykt upp på radarskärmarna. I fjol noterades över 1 000 ballonger och i år har antalet passerat 500.
Ballonger, drönare eller fågelsträck i flyglederna tvingar flygledarna att stänga flygplatsen och dirigera om trafiken med olägenheter för passagerarna och kostnader för flygbolagen som följd.
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen har pratat klarspråk om ballongerna från Belarus:
– Det är en ren provokation och vi ska kalla det vid sitt rätta namn: Ett hybridhot som vi inte kommer att tolerera.
Litauens premiärminister Inga Ruginiene har också hotat att skjuta ner alla ballonger som kommer in i landets luftrum. Om detta verkligen sker är okänt. I så fall ha man misslyckats, eftersom Vilnius flygplats stängde både i torsdags och på söndag kväll.