Norwegians nya långdistansrutter ska ha utländska besättningar. Annars kan de inte bli lönsamma, säger Norwegian. Men norska myndigheter kan sätta stopp för de planerna.
– Får vi nej av norska myndigheter registrerar vi nya Dreamliner i Sverige och flyttar bolaget som ska driva dem dit. Då är det risk för att en större del av Norwegian flyttar till Sverige eller något annat land av effektivitetsskäl, säger kommunikationschefen Anne-Sissel Skånvik till Dagens Näringsliv enligt TT.
I Sverige skulle planen betraktas som utlandsägda.
Vd Björn Kjos tror att bara inrikeslinjerna kommer att ha norsk besättning i framtiden eftersom det är omöjligt att konkurrera med norsk kostnadsnivå utanför Skandinavien.
– Internationell flygtrafik liknar allt mer rederiverksamheten. Det är bara nyansskillnader, säger han.
Den norska regeringen har lagt ut ett lagförslag på remiss som ska göra det möjligt att använda personal utan arbets- och uppehållstillstånd i Norge. Det skulle innebära att personalen inte måste avlönas enligt norska avtal. Fackföreningar i Norge blev rasande när förslaget blev känt och har kallat det ett rent lönedumpningsförslag.