Det är mellan den 7 och 13 maj som det varnas om ”omfattande störningar” på Storbritanniens mest trafikerade flygplats.
Unite har utlyst den veckolånga strejken på grund av Heathrows beslut att från och med 1 juni utkontraktera passagerarservice, säkerhetsansvar och bagagehantering.
Detta bara dagar efter att tankningspersonal varslats om en 72 timmar lång strejk med början den 4 maj på grund av en tvist med Heathrow över villkor för nya medlemmar.
Unite menar att de förseningar, inställda flyg och övriga störningar som strejken kan medföra är något som Heathrow bär ansvar för. I ett pressmeddelande uttrycker fackförbundet att flygplatsen vägrat förhandla om alternativ till beslutet om outsourcing och att strejk därför är nödtvunget. Enligt Unite kommer outsourcingen leda till ”en avsevärd minskning av antalet arbetare” och riskerar ”allvarliga säkerhetsproblem”.