SAS meddelade redan före sommaren sina planer på differentierad prissättning med fyra prisklasser för sina SAS-Go-biljetter på interkontinentala resor. Den 15 september genomfördes förändringen. En plats med extra benutrymme kostar 399 kronor per sträcka medan ett så kallad ”preffered seat” går loss på 299 kronor. Det är också möjligt att förboka fönsterplats eller en plats vid gången för 199 kronor. Om någon i förväg vill boka en mittenplats så kostar det 79 kronor per sträcka, skriver Check-in.dk.
Priserna gäller passagerare som vill försäkra sig om en speciell plats innan incheckningen öppnar 22 timmar före avgång. När incheckningen är öppen kostar det fortfarande inget att välja plats i planet.
Sedan sommaren 2014 har det varit möjligt att köpa sin favoritplats i förväg på interkontinentala rutter för enhetspriset 249 kronor (på Washington-rutten har priset legat på 199 kronor).