Ett Norwegian-flygplan står vid en gate på en flygplats med en passagerarbrygga framför.
Norwegian är ett av många flygbolag som flyger via Copenhagen Airport.

Rekordmånad för Köpenhamns flygplats

Köpenhamns flygplats hade sin starkaste majmånad någonsin med 3,1 miljoner passagerare. Det är en ökning med 7 procent jämfört med samma månad i fjol.

Publicerad Senast uppdaterad

Tillväxten drivs framför allt av den europeiska trafiken. Norge var den största marknaden med 259 000 resenärer, medan Italien stod för den starkaste ökningen. Antalet passagerare på linjerna mellan Köpenhamn och de 12 italienska destinationerna ökade med 18 procent till 231 000.

– Reslusten är fortsatt stark trots stigande bränslepriser. Flera dagar i maj låg på samma nivå som de mest trafikerade dagarna under förra sommarens högsäsong, säger Peter Krogsgaard, kommersiell chef på Köpenhamns flygplats.

Även inrikestrafiken växer. Under årets fem första månader reste 590 000 passagerare på flygplatsens sex danska inrikeslinjer, en ökning med 22 procent jämfört med samma period förra året.

Ökningen förklaras delvis av att fler danskar använder Köpenhamn som nav för vidare resor ut i världen. Andelen transferpassagerare på inrikeslinjerna har ökat med mer än 5 procentenheter på ett år.

– I dag är fyra av tio inrikesresenärer transferpassagerare som fortsätter vidare på någon av de 330 destinationer som trafikeras från Köpenhamn i sommar, säger Peter Krogsgaard.

Powered by Labrador CMS