Annons:

Premium Eddie Wilson, vd för Ryanair.

Ryanair lovar fördubblad trafik i Sverige om avgifter sänks

Ryanair lovar att fördubbla sin trafik i Sverige – men bara om flygplatsavgifterna sänks. Det beskedet gav vd Eddie Wilson vid ett möte med infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) på torsdagen.

Bolaget varnar för att Swedavias planerade avgiftshöjningar, inklusive en ökning på omkring 9 procent 2026 samt högre säkerhetsavgifter, riskerar att urholka effekten av den avskaffade flygskatten. Det rapporterar Dagens Industri.

Om avgifterna i stället sänks eller återställs till tidigare nivåer, uppger Ryanair att man kan öka till åtta miljoner passagerare i Sverige, basera sex nya flygplan och utöka från drygt 80 till omkring 150 destinationer. Expansionen skulle enligt bolaget skapa upp till 6 000 jobb fram till 2030.

Samtidigt är budskapet tydligt: fortsatta kostnadsökningar stoppar expansionen. Ryanair öppnar dock för att även starta inrikestrafik, med exempelvis Luleå och Visby som möjliga destinationer, förutsatt att tillräcklig kapacitet byggs upp vid Arlanda eller Göteborg.

Bolaget varnar också för att en återinförd flygskatt efter valet skulle få stora konsekvenser. Enligt vd:n kan det leda till neddragningar i Sverige och en omfördelning till mer attraktiva marknader.

Sedan flygskatten avskaffades har Ryanair ökat sin trafik i Sverige med 36 procent – och med 75 procent jämfört med nivåerna efter pandemin.