Annons:

Varning för bedrägeri via bokningssajter – bedragare lurar hotellgäster på pengar

Nu är det klart – Ryanair och Booking återupptar samarbete

Etravelis vd Mathias Hedlund avslöjade för Travel News redan för ett par veckor sedan att Ryanair skulle ingå ett nytt partnerskap med resejätten Booking Holding. Och nu har det blivit verklighet.

För kunderna betyder det att de slipper Ryanairs annars obligatoriska verifieringsprocess och får nödvändiga reseuppdateringar direkt från flygbolaget. Booking Holdings blir därmed en del av Ryanairs lista över så kallade ”Approved OTAs” tillsammans med aktörer som Expedia, TUI, Kiwi och On the Beach.

– Det här samarbetet säkerställer transparens och ger kunderna fler valmöjligheter till lägre priser, kommenterar Dara Brady, marknadschef på Ryanair i en skriftlig kommentar.

Att samarbetet var nära, kunde Travel News avslöja redan för ett par veckor sedan i intervjun med Etravelis vd Mathias Hedlund. I den intervjun avslöjade han nämligen att lågprisjätten Ryanair nu har återintegrerats i Etravelis utbud, efter ett avbrott på drygt ett år. I samband med intervjun syntes Ryanair endast hos Etravelis egna varumärken – men han flaggade för att lågprisjätten snart skulle även på Booking.com. Vilket nu har skett.

– Det har funnits en konflikt mellan Booking och Ryanair, men det förväntar vi oss kommer att lösas snart, sa Mathias Hedlund då.

Från Booking Holdings sida framhåller Todd Henrich, ansvarig för bolagets företagsutveckling, att avtalet stärker erbjudandet:
– Vi kombinerar Ryanairs lågprisnätverk med våra varumärkens teknik och flexibilitet för att skapa en smidigare bokningsupplevelse globalt.

Att Ryanair nu öppnar för ett närmare samarbete igen med Booking sticker ut – inte minst eftersom flera hotellkedjor under det senaste året kritiserat Booking.com för höga provisioner och hårda avtalsvillkor. Många hotell försöker minska sitt beroende av plattformen, medan Ryanair i stället väljer att fördjupa integrationen.

Relaterade artiklar

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna