Satsningen innebär ett stort steg för både SAS och den arktiska turistnäringen. Med direkta sommarflyg knyts Grönland närmare både Skandinavien och SAS globala nätverk, och stärker Köpenhamns roll som nav för resor till och från Arktis.
– Vi är glada att förbättra tillgängligheten till en av världens mest unika destinationer, säger SAS vd Anko van der Werff.
– Det här är en efterlängtad rutt som möter efterfrågan på äventyrlig kvalitetsresor i nordlig riktning.
SAS har sedan tidigare ett kommersiellt samarbete med Air Greenland, men detta är första gången bolaget flyger direkt till Nuuk i egen regi sedan början av 2000-talet. Linjen är en tydlig del i SAS strategi att växa inom segmentet ”once-in-a-lifetime-resor” och upplevelsedriven turism.
Att National Geographic nyligen utnämnde Grönland till en av världens 25 hetaste destinationer 2025 lär inte heller skada efterfrågan.