Premium Economy premierar på ett Airbus A380-flyg mellan Singapore och Sydney den 9 augusti, som även är Singapores nationaldag. Dagen är extra mycket uppmärksammad eftersom Singapore i år också firar 50 år som självständig nation, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.
Sätena är i skinn och är uppställda i en 2-4-2-uppställning ombord på 19 stycken Boeing 777-300ER och 19 Airbus A380-flyg, med respektive 28 och 36 säten totalt ombord på de två nya flygtyperna.
Sätena på de nya planen är bredare och även benutrymmet ökas, från 32 tum till 38 tum. Bekväma benstöd låter benen vila och varje säte har ett justerbart huvudstöd som kan sänkas bakåt.
Framför varje passagerare finns en 13,3 tum stor skärm och utbudet styrs med hjälp av en fjärrkontroll. Underhållningssystemet erbjuder mer än 1000 olika underhållningsmöjligheter ”on demand” – film, musik, spel, med mera.
– Vi ser fram emot att lansera Singapore Airlines Premium Economy som kommer att tilltala den kräsne resenären, både affärsresenären och det gifta paret som önskar att flyga lite bättre när årets semester står för dörren. Både på underhållningsfronten, catering ombord och inte minst rent platsmässigt finns det klara fördelar. Singapore Airlines gästfrihet och höga servicenivå finns naturligtvis även på denna klass, säger Tim Lee, vd för Singapore Airlines i Skandinavien och Finland.
I Premium Economy erbjuds resenären noga utvald mat inspirerad av både Singapore och det internationella köket. Champagne är självfallet en möjlighet i den här klassen.
I samband med införandet av nya Premium Economy på Boeing 777-300ER installeras sex extra business class-säten och för att få plats med den nya konfigurationen har antalet första klass-kabiner minskat från åtta till fyra.