Annons:

UPPDATERAD: Här är ALLA som kan vinna Grand Travel Award 2025

Den 13 februari 2025 arrangeras Grand Travel Award för 33 gången. Reseindustrins egen Oscarsgala går som vanligt av stapeln på Grand Hôtel i Stockholm. Här är ALLA de bolag som kan vinna årets tävling. 

Här bokar du din plats på Grand Travel Award den 13 februari 2025 på Grand Hotel.

Läs även: En magisk röst och Sveriges bästa band kommer till Grand Travel Award

Läs även: Sveriges bästa moderator leder seminariet på Grand Travel Award  

Just nu pågår den stora undersökningen som ligger till grund för Grand Travel Award 2025. Undersökningen genomförs av analysföretaget Nordic Bench och precis som tidigare är det både svenska folket och Sveriges resebyråanställda får lämna sina omdömen. Metoden är en Net Promotor Scord-undersökning med en Sverige-representativ panel. Förra året svarade 3757 personer på vår undersökning. 

Hur funkar undersökningen?

– Först av allt listar vi de största aktörerna inom respektive kategori. Därefter går vi ut med frågor i ett brett representativt slumpmässigt urval. De tillfrågade kvalificerar sig in i undersökningen genom egen erfarenhet av respektive bolag, säger Jan Ogner på Nordic Bench.

Om vi tar exemplet SAS får bara de som har flugit med bolaget ge betyg från 0 till 10 som är högsta betyg. Frågan gäller i vilken utsträckning de skulle rekommendera bolaget till andra.– Vi räknar ihop poängen, delar med antalet svarande och får då ett genomsnittligt betyg. Vi frågar tre kategorier svarande: privatresenärer, affärsresenärer och branschfolk. Därefter vägs svaren samman till ett slutresultat, säger Jan Ogner.

Det är alltså inte en jury som utser och nominerar bolag och varumärken utan det svenska folket och medarbetare i reseindustrin. De svarar på ett antal drivfaktorer i vår NPS-undersökning vilket leder fram till ett betyg på respektive bolag.

Här är ALLA de bolag som kan vinna en Grand Travel Award: 

FÄRJEREDERIER

Destination Gotland
Eckerölinjen
Stena Line
Tallink Silja Line
Viking Line

Foto: Viggo Cavling

HYRBILAR

Avis
Europcar
Hertz
Sixt

Skidorter

Funäsfjällen
Idrefjällen
Järfsö-Harsa
Orsa/Grönklitt
Sälen – Kläppen
Sälen – Skistar
Vemdalen
Årefjällen

Kryssningsrederier

Carnival Cruiseline
Celebrity Cruises
Costa Cruises
Havila Kystruten
Hurtigruten
MSC Cruises
Norwegian Cruiseline
Princess Cruises
Royal Caribbean Cruises

Foto: Viggo Cavling

Turistländer

Austria
Croatia
France
Greece
Italy
Norway
Poland
Portugal
Spain
Thailand

Specialistresebyrå

Easton Golf
Go Cruising/Kryssningar.se
Jambo Tours
Swanson’s Travel
Temaresor

Inrikesresor

BRA
Flixbus
Norwegian
SAS
VY Bus4You
VY Flygbussarna

VR

Foto: Viggo Cavling

RESEARRANGÖRER

Air Tours

Apollo

Rolfs Flyg & Buss

TUI

VING

Foto: Viggo Cavling

FLYG EUROPA

Air France

British Airways

Finnair

KLM

Lufthansa

Norwegian

SAS

Turkish Airlines

Foto: Viggo Cavling

FLYG INTERCONT

Emirates

Finnair

KLM

Lufthansa

Qatar Airways

SAS

Thai Airways

Turkish Airlines

Scandic Grand Central.

HOTELL SVERIGE

Best Western Hotels

Clarion Collection Hotels

Clarion Hotels

Elite Hotels

First Hotels

Quality Hotels

Radisson Blu

Scandic Hotels

HOTELL INTERNATIONELLT

Best Western Hotels

Hilton Hotels

Holiday Inn

Mariott International

Radisson Blu

Här bokar du din plats på Grand Travel Award den 13 februari 2025 på Grand Hotel.

Läs även: En magisk röst och Sveriges bästa band kommer till Grand Travel Award

Läs även: Sveriges bästa moderator leder seminariet på Grand Travel Award  

10 kommentarer

  1. Marcus: Airtours Existerar ju inte längre så hur kan dem vara inkluderade?
    • Travel News: Researrangören och varumärket existerade 2024 och är följaktligen med i undersökningen. Nästa år kommer vi förstås att mäta Sunwebs varumärke.
  2. Classe: Varför finns inte Hotellbokningssystem med som kategori liksom på Norska GTA?
    • Travel News: Bra idé. Den tar vi med oss till nästa år.
  3. Åsa: Kanske en klass för lågprishotell?
    • Travel News: Bra idé! Den tar vi med oss till nästa år.
  4. carina.udrup@mabi.se: Hur kommer det sig att MABI inte ens är nominerade i år heller - en av Sveriges främsta hyrbils bolag? Konstigt att det bara är de gamla vanliga....
    • Travel News: Vi måste än en gång förtydliga att detta inte är en nominering. Det är ett halvtidsresultat med de som får de bästa NPS-betygen av svenska folket och resebyråanställda i bokstavsordning. I halvtidsresultatet har MABI’s kunder tyvärr givit dem ett alldeles för lågt NPS-betyg som är tydligt sämre än konkurrenterna. Ok? Har ni fler frågor om undersökningen får ni gärna ställa dem här. Eller läsa artikeln ovan där många svar finns.
  5. Erik: Braflyg? De finns ju inte längre som eget flyg.
    • Travel News: Korrekt, men det fanns när undersökningen gjordes.
Business Area Manager – Solresor
Sista ansökningsdag:
24 februari 2025
Sydamerikaexperten söker en passionerad resesäljare!
Sista ansökningsdag:
19 februari 2025
Tour Pacific söker passionerade resespecialister!
Sista ansökningsdag:
3 mars 2025