Bellboy köper Hotel Ruth i Stockholm
Bellboy förvärvar Hotel Ruth i Stockholm som blir gruppens åttonde hotel.
Hotel Ruth ligger i Vasastan och har gjort sig känt för sin varma atmosfär, härliga och personliga inredning och inte minst sin frukost. Under familjen Petterssons ledning har hotellet utvecklats till en verksamhet med en tydlig identitet och ett starkt fokus på kvalitet och gästupplevelse.
– Vi känner stor respekt för det som byggts upp och ser verkligen fram emot att få ta vid och utveckla Hotel Ruth vidare, säger Johan Michelson, grundare och VD för Bellboy.
I samband med affären blir familjen Pettersson också en del av Bellboys fortsatta resa.
Förvärvet är ytterligare ett steg i Bellboys ambition att bygga en hotellgrupp med individuella hotell som har en stark egen identitet. Bellboy söker hotell med karaktär och en väl fungerande verksamhet, där gruppen kan bygga vidare på det som redan är bra och samtidigt bidra till hotellets fortsatta utveckling.
– Hotel Ruth betyder mycket för oss och därför har det varit viktigt att hitta rätt köpare. Vi är väldigt glada över att det blir just Bellboy. Samtidigt känns det väldigt roligt att vi får möjlighet att bli en del av Bellboys resa framåt, säger Bengt Pettersson, ägare till Hotel Ruth.
Relaterade artiklar
-
Bellboy växlar upp – sex hotell och stor framtidstro
Bellboy har köpt Hotel Kramm i Kramfors och Royal Corner i Växjö och har nu sex hotell i portföljen. "Det går fortare än planerat och hela branschen har medvind", säger grundaren Johan Michelson.
-
Piccolon från Globen bygger nytt hotellbolag: Bellboy siktar på 50 hotell
40–50 logitunga hotell i regionstäder med leisurepotential. Så ser Johan Michelson mål ut för sitt nya bolag Bellboy. Fyra förvärv är snart klara och han har kapitalstarka partners.