Annons:

Ligula fortsätter expandera – öppnar nytt ProfilHotels i Kristianstad

Ligula Hospitality Group stärker sin närvaro i södra Sverige med öppningen av ProfilHotels Grand Kristianstad den 1 november.

Det centralt belägna hotellet blir en del av Ligulas växande portfölj av cityhotell i mellansegmentet. Med restaurang, relaxavdelning, gym, bastu och moderna mötesrum ska Grand Kristianstad erbjuda ett komplett helhetskoncept för både affärs- och fritidsresenärer. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Vi är väldigt glada över att välkomna ProfilHotels Grand Kristianstad till Ligula. Det är ett fint tillskott till vårt varumärke, som nu omfattar 14 hotell i Sverige och Danmark, säger Sebastian Löffler, vice vd för Ligula Hospitality Group.

Ligula, som äger och driver flera varumärken inom hotell- och restaurangsektorn, fortsätter att växa genom både nyetableringar och förvärv. Med Grand Kristianstad stärker kedjan sin position i södra Sverige – en region som under de senaste åren lockat ett ökande antal inhemska och internationella besökare.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
På nytt jobb