Annons:

SAS- och Scandic-kunder kan nu växla poäng mellan bonusprogrammen

Nu är det klart – SAS- och Scandic-kunder kan växla poäng mellan bonusprogrammen

Sedan SAS och Scandic i april lanserade sitt fördjupade samarbete – under namnet Friends with benefits – har många bonusjägare väntat på möjligheten att flytta poäng mellan de två lojalitetsprogrammen. Nu är funktionen på plats.

Vid lanseringen presenterades en ömsesidig statusmatch, men tekniken för poängöverföring var inte färdig. Från och med nu kan Eurobonus-medlemmar logga in på SAS och via fliken “SAS x Scandic” överföra poäng till Scandic Friends – och vice versa. Växelkursen är satt till 1 Eurobonus-poäng = 2 Scandic-poäng, och 2 Scandic-poäng = 1 Eurobonus-poäng vid omvänd överföring. Det rapporterar Jetlag.no.

Samarbetet påminner om upplägget mellan Norwegian och Strawberry, där kunder också kan samla och växla poäng mellan flyg och hotell. Likheterna är tydliga: båda partnerskapen syftar till att knyta ihop rese- och hotellupplevelsen, stärka lojaliteten och göra poängen mer användbara i vardagen.

Relaterade artiklar

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025
Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025