Annons:

Nybyggt hotell i Kiruna reas ut för att täcka lån

Nybyggt hotell i Kiruna reas ut för att täcka lån

Kiruna kommun har beslutat att sälja det nybyggda hotellfastigheten, som delvis finansierades av LKAB, för 340 miljoner kronor, 74 miljoner kronor mindre än vad byggprojektet kostade.

Totalt satsades 414 miljoner på fastigheten, där kommunen bidrog med cirka 100 miljoner, det rapporterar SVT. Trots den lägre försäljningsprislappen beräknas kommunen göra en vinst på 240 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att betala av lån och bygga ett LSS-boende.

Hotellet, som ingår i Elite Hotels, erbjuder 155 moderna rum, två förstklassiga restauranger, konferensmöjligheter, en skybar med enastående vyer och Vana Spa, beläget på hotellets högsta våning. 

Köpare av fastigheten är börsnoterade Pandox. Hotellet kommer även framöver att drivas av Elite Hotels.

Kommentarer är stängda.