Annons:

Nytt digitaliserat lägenhetshotell har öppnat i Stockholm

Nytt digitaliserat lägenhetshotell har öppnat i Stockholm

Det nordiska hotellföretaget Bob W har öppnat sitt första svenska lägenhetshotell i en ombyggd 60-talsfastighet på Norrmalm.

Hotellet omfattar 54 rum där skandinavisk formgivning är kombinerat med moderna, digitalt anpassade gästflöden med självbetjäning. 

Inredningen är framtagen av Note Design Studio med fokus på återbruk och vintage, i vad man beskriver som samklang med byggnadens brutalistiska arkitektur. Ambitionen har varit att minimera ombyggnadens klimatpåverkan och samtidigt skapa en samtida tolkning av stadens identitet. 

Alla lägenheter är utrustade med kök eller pentry, men gäster har tillgång till gemensamma utrymmen som lounge, kök och tvättstuga. Frukost erbjuds via lokala samarbetspartners och tillgång till gym ingår. 

Boendet är helt digitaliserat: gäster checkar in via mobil, får support dygnet runt och kan styra in- och utcheckning utifrån tillgänglighet. En digital värdtjänst erbjuder dessutom information om närområdet. 

Till skillnad från andra korttidsuthyrningar är Bob W verksamt i kommersiella fastigheter och samarbetar med lokala verksamheter. Med sin första svenska filial vill Bob W positionera sig som ett alternativ för affärs- och privatresenärer som söker flexibilitet, komfort och ett ”mer genomtänkt sätt” att bo.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
berghansen
VD/Country Manager till Berg-Hansen
Sista ansökningsdag:
30 september 2025