Annons:

55 största hotellen i Sverige – unik topplista

Travel News listar som enda tidning de 55 största hotellen i Sverige. Trots att Choice växer snabbast av de stora hotellkedjorna är ingen lika lönsam som Scandic. Det finns också en försiktig optimism inför nästa år. Men det blir en kamp på marginalerna.

Hotellåret 2012 blev hyfsat – trots den svajiga konjunkturen. Det visar Travel News unika kartläggning över de 55 största hotellkedjorna och hotellen i Sverige. Den totala omsättningen för de 55 hotellbolagen ökade med 5 procent till 17,8 miljarder kronor. Resultatnivån hängde dock inte riktigt med utan minskade med 2.3 procent till 1,04 miljarder kronor.
Bland de fem största hotellkedjorna ökade två sin försäljning mer än genomsnittet Nordic Choice och Elite Hotels. Bara en av dessa försämrade sitt resultat, Nordic Choice (Rezidor lämnar inte ut några resultatsiffror för Sverige).
Scandic, som fortfarande är ohotat störst på svenska hotellmarknaden, ökade sitt Sverigeresultat med 5 procent till 468 miljoner kronor. Omsättningen ökade med 3,6 procent till 4,2 miljarder.
– Förra året blev bättre jämfört med 2011. Men eftersom den svenska marknaden står för ungefär hälften av vår omsättning och skillnader där får ett snabbt genomslag hos oss märkte vi tydligt att den svenska ekonomin stannade upp under hösten, säger koncernchef Anders Ehrling.
Nordic Choice växer snabbast av de storhotellkedjorna i Sverige, 11,7 procent i omsättningsökning till 2,86 miljarder kronor förra året.  Resultatet minskade dock från 189 miljoner till 137 miljoner.
– 2012 var generellt sett ett gott år. Att vårt resultat minskade så mycket är knutet till öppningen av Clarion Post i Göteborg och preopeningskostnader på 37 miljoner kronor inför öppnandet av nya hotell i Malmö och Stockholm, säger koncernchef Torgeir Silseth.

I Sverige ökade Rezidor sin omsättning marginellt, från 1,1 miljarder kronor 2011 till 1,2 miljarder 2012. Det är långt ifrån den 35-procentiga ökningen under 2011, som berodde på öppningen av hotell- och kongressanläggningen Radisson Blu Waterfront i Stockholm. Men Sverige- och Nordenchefen Jan Petter Eilertsen är nöjd.
– Utvecklingen var generellt sett positiv för de gamla resemönstren och volymerna började komma tillbaka efter några ekonomiska tuffa år. Volymökningar började faktiskt redan under 2011 och fortsatte under 2012, säger han.
Men ökande volymer är inte allena saliggörande. Enligt Scandics Anders Ehrling har antalet gästnätter under innevarande år i runda slängar bara ökat med 1 procent medan kapaciteten ökat med några procent, vilket resulterat i att beläggningen går ner.
– Så även om volymerna är på plats, vilket vi tydligt ser, och 2013 blir bättre än 2012, blir det inget bra år. Vi har inte heller några stora kongresser och det påverkar naturligtvis resultatet, säger han.
Att kedjan, som firade 50 år i maj, dessutom renoverat stora delar av sin hotellpark och därmed haft ett drastiskt minskat utbud gör också att 2013 inte förväntas bli ett toppår för Scandic.
Nordic Choice och Rezidor är mer optimistiska och spår att den positiva utvecklingen fortsätter året ut, även om man pekar på den hårdnande konkurrensen.
– Kapaciteten har ökat våldsamt, främst i Stockholmsområdet, men jag ska inte klaga för vi är en del av det. Vi växer och förbättrar vårt resultat, men marginalerna minskar och det blir en kamp för att behålla positionerna. Det ska till en våldsam volymökning för att kapacitetsökningen ska fyllas, säger Torgeir Silseth på Nordic Choice.
Förra året fick Sverige drygt 1 300 nya hotellrum. Vid årsskiftet var totalen 225 000 hotellbäddar. Per den sista juli i år hade motsvarande siffra ökat till nästan 235 000 enligt SCB. Och många nya hotellrum ligger i pipeline.

Hotellboomen är främst knuten till i storstäderna, och allra mest till Stockholm som fortfarande är motorn i den svenska hotellindustrin, även om Göteborg och Malmö också är viktiga.
Men ingen av städerna kan väga upp dålig beläggning i huvudstaden. Inte ens ett så pass stort arrangemang som vårens Eurovision Song Contest i Malmö lämnade några markanta avtryck. Snarare tvärtom.
– Det får förhoppningsvis positiva spinoffeffekter i det långa perspektivet, men vi såg inga stora, direkta effekter av eventet. De höga förväntningarna infriades inte, säger Rezidors Jan Petter Eilertsen.
Han får medhåll av övriga som berättar om hur ett stort antal rum snabbt blockades för att längre fram släppas när olika delegationer inte kom. Det gav intrycket att Malmös hotell var fulla, varpå konferensgrupper och övriga gäster valde andra orter.
Däremot ser hotelljättarna positivt på Stockholms två nya storarenor.
– Arenorna drar en stor publik. Jag skulle vilja säga att den utökar den befintliga marknaden och då finns det behov av nya hotell. Stockholm är också ett attraktivt besöksmål där det ställs krav på fräscha och roliga hotellkoncept, så nya hotell behövs även om det inte alltid är lätt att fylla dem, säger Torgeir Silseth.
Det är framför allt privatresenärerna som har upptäckt den svenska huvudstaden. Faktum är att turisterna över huvud taget är det snabbast växande segmentet på marknaden och det ställer nya krav på hotellen.
– Nu bygger vi inte längre hotell med tjänsteresenärerna i fokus. Tidigare var enkelrummen dominerande, men nu har rummen plats för flera personer, så vi kan härbärgera familjer och fotobollslag under helger och semestrar. Vi satsar också på många eluttag och rejäl bredbandskapacitet, för det efterfrågas av såväl affärsresenärer som privatpersoner i dag, säger Anders Ehrling.

Hur ser då nästa år ut?
– Det kommer att hända mycket 2014.  Vi har lanserat en ny hotellkedja, HTL, som fokuserar på bästa cityläge, bra pris och hög designfaktor. Den blir ett bra komplement. Första hotellet öppnar i Stockholm i maj.  Vi kan även skönja tecken på att kapitalmarknaden blir starkare, det är valår med allt vad det innebär av skattesänkningar och annat samt ett kongressår, säger Ehrling på Scandic.
Rezidors Jan Petter Eilertsen är positiv fast menar att det är svårt att spå hur nästa år blir.
– Men vi ser en ökad närvaro från Kina, Ryssland och Brasilien samt en del eurozonländer. Ökningen är ännu på låga nivåer, så vi förväntar oss inga dramatiska förändringar. Men vi ser det som positiva signaler.
Nordic Choices Torgeir Silseth tror att det blir tufft, särskilt med tanke på alla nya hotell som öppnar inom de närmaste åren.
– Nu gäller det att både vinna kampen om kunderna och driva hotellen supereffektivt. Men jag är optimist, det måste man vara som hotelldirektör …

Hallå där …

Annika Tell, vd för Freys Hotel i Stockholm, som förra året hade en av de högsta vinstmarginalerna på 13,7 procent.

Hur lyckades ni med det?
– Det är såklart många faktorer som spelar in. Att vi är ett privatägt familjehotell som varit med länge och återinvesterar pengarna så vi slipper ta lån och därmed inte har några skulder är en viktig del. Likaså att vi verkligen lyssnar på gästernas behov. Vi månar också mycket om våra medarbetare – kort sagt, vi bryr oss om männi-skorna.

Det säger ju alla hotell?
– Ja, men hos oss arbetar alla hela tiden med våra värdegrunder. Det är ledningsgruppens skyldighet att se till de inte blir tomma ord, hjärtat måste vara med. Budget och mål är bra, men du kan inte enbart fokusera på siffror. Om du sätter medarbetarna, visionerna och värdegrunderna som nummer ett kommer pengarna.
Jag vet det! Titta på våra bokslut!

Men även ni måste ju drabbas av den ofantliga kapacitetsökningen i Stockholm?
– Klart vi drabbas, men jag är faktiskt inte orolig. Jag har en stark ägarfamilj bakom mig. Vi har många stamgäster och vi jobbar för att få fler.

Kommentarer är stängda.