Annons:

Krönika av Camilla Jonsson.

Hotelljättar, deltidsparadoxer och en chans till dans

Vad är det egentligen vi är mest nyfikna på i resebranschen just nu? Enligt veckans statistik på Travel News verkar svaret vara: lite av allt.

Högst på listan tronar nyheten om att en ny nordisk hotelljätte är på väg att ta form. Det kommer vi att berätta mer om till veckan. På andra plats hittar vi hotelläckan i Italien. Över 70 000 id-handlingar till salu på nätets bakgårdar. Så mycket för den där känslan av trygghet när man lämnar in sitt pass i receptionen.  Hotellen har länge sålt oss på drömmen om avkoppling – men nu riskerar de att bli symboler för identitetsångest.

Mitt i allt detta mörker kommer dock Ryanair flygande som ett färgglatt plastflygplan på charterhimlen. När flygskatten skrotas växlar bolaget upp med åtta nya rutter. Men veckans kanske mest intressanta paradox hittar vi inte i topplistan, utan i en ny rapport från Utbildningsrådet för Hotell och Restauranger (UHR). Den visar att den svenska besöksnäringen behöver rekrytera 137 000 nya medarbetare de kommande tre åren. Det handlar om kockar, servitörer och restaurangbiträden – från norr till söder. Samtidigt visar SCB:s arbetskraftsundersökning att över 400 000 personer i Sverige är undersysselsatta, alltså har jobb men vill jobba mer. Många av dem finns just i hotell- och restaurangbranschen, där hela 40 procent arbetar deltid.

Det är svårt att inte höja på ögonbrynen. Hur kan branschen ropa efter folk samtidigt som tusentals människor ändå inte får ekonomin att gå ihop? Det är en dubbelhet som sätter fingret på ett av besöksnäringens största problem: bristen är inte bara på folk, den är på trygga heltider och rimliga villkor.

I veckan fick jag också några mejl från läsare som efterlyste fler artiklar som inte bara berättar att något har hänt, utan också hur det påverkar. Och det är precis det jag strävar efter. När passläckan i Italien blev känd ringde jag runt till alla stora hotellkedjor i Sverige och frågade hur de jobbar med passkontroller. När Riksbanken meddelade sitt senaste räntebesked bad jag Per Lindvall analysera vad det betyder för Sverige och för resebranschen och vad som krävs framöver.

För målet är enkelt: när du läser Travel News ska du inte bara veta mer – du ska också bli lite klokare.

Och mitt i alla hotelläckor, IT-frågor och deltidsparadoxer finns det faktiskt utrymme för något som bara är roligt: SAS och Scandic bjuder in till party på Scandic Anglais i Stockholm för att fira samarbetet mellan Eurobonus och Scandic Friends. Gästerna kan förvänta sig mat, dryck och musik under temat perfect match – och ja, platsen är begränsad till 300 personer, lottade bland de som anmäler sig.

Det är kanske inte en fråga om hotelljättar eller flygskatter, men visst är det skönt att ibland påminnas om att resebranschen också kan vara precis vad den ska vara: en chans att fira och umgås. 

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025