Biljetterna, som kostade knappt 7 000 kronor och bokades via flightsearch.se, gällde en flygning opererad av Ethiopian Airlines. Planet skulle dock efter stoppet i Wien flyga vidare till Addis Abeba, utanför Schengen, vilket innebar andra krav på resehandlingar. Det rapporterar Dagens Juridik.
Advokatens resesällskap saknade nödvändiga handlingar och stoppades vid gaten, trots att resan enligt bokningsbekräftelsen framstod som en flygning mellan två Schengenländer.
Advokaten stämde resebyrån och menade att den brustit i information om att flyget hade en slutdestination utanför Schengen. Tingsrätten konstaterar att det visserligen inte framgick tydligt att flyget gick vidare, men hänvisar till praxis från ARN: det är resenärens ansvar att kontrollera vilka ID- och visumkrav som gäller, om inte resebyrån särskilt åtagit sig informationsansvaret.
Eftersom resebyråns villkor anger att kunden själv ansvarar för att kontrollera regler för slutdestination och eventuella mellanlandningar ansågs bolaget inte ha varit försumligt. Käromålet ogillades.
Advokaten menar att avgörandet får långtgående konsekvenser och pekar på att det saknas tydlig praxis kring hur långt en konsuments undersökningsplikt sträcker sig – och vilket ansvar en resebyrå har att informera om flygningens faktiska förutsättningar.
Målet väntas nu tas vidare till hovrätten.