Annons:

Foto (arkivbild): Unsplash

EU trappar upp stödet för evakueringar från Mellanöstern

EU-kommissionen har beslutat att förstärka stödet till medlemsländer som arbetar med att evakuera medborgare från Mellanöstern, efter de senaste attackerna mot Iran.

Beslutet fattades vid ett extrainsatt möte under måndagen, där kommissionen enades om att samordningen och de gemensamma resurserna ska stärkas för att underlätta hemtransporter från regionen. Det rapporterar TT.

Flera EU-länder har ett stort antal medborgare på plats. Sverige uppges ha tusentals personer i området, liksom flera andra medlemsstater.

Den försämrade säkerhetssituationen och stängda luftrum har kraftigt begränsat möjligheterna till reguljär flygtrafik. Evakueringarna sker därför genom särskilda insatser i samarbete mellan nationella myndigheter, diplomatiska beskickningar och – i vissa fall – militära eller chartrade flyg.

För resebranschen innebär utvecklingen fortsatt osäkerhet kring trafikflöden till och från regionen, samtidigt som trycket på konsulära resurser och krisberedskap ökar.

Hur omfattande EU:s operativa stöd blir i praktiken återstår att se, men signalen från Bryssel är tydlig: medlemsländerna ska inte hantera evakueringarna ensamma i det nuvarande säkerhetsläget.

Kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
Resesäljare till Waidmann Jaktresor
Sista ansökningsdag:
10 mars 2026