Annons:

Foto: Unsplash

SAF-produktionen slår rekord – men priset hotar tillväxten

I år produceras två miljoner ton hållbart flygbränsle. Det är bara 0,7 procent av branschens bränslebehov men kostar 40 miljarder kronor extra.

Siffrorna är flygbranschens huvudorgan IATA:s prognos och innebär en fördubbling mot i fjol.

– Glädjande, säger IATA:s generalsekreterare Willie Walsh till AIN, men tillverkningstakten måste öka och kostnaderna minska.

I rapporten noteras att en allt större andel av det hållbara bränslet (SAF) köps i Europa, vilket kan bero på de kommande kraven på inblandning. Priset på SAF har stigit och är nu ungefär fem gånger dyrare än Jet-A.

Willie Walsh ser inte reduktionsplikt som en framkomlig väg:

– Nej, inte förrän förutsättningarna är de rätta. Regeringarna borde subventionera produktionen av SAF och se till att det finns förnybar energi vid tillverkningen.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna