Annons:

Premium Starkare krona gynnar svensk reseindustri 

Starkare krona gynnar svensk reseindustri 

En färsk analys från SEB visar att svenska kronan stärkts rejält inför sommarens resesäsong. För svenska turister innebär det mer för pengarna i stort sett överallt – särskilt i Mexiko, Brasilien och Australien, där prisläget sjunkit med upp till 20 procent jämfört med i fjol.

En ny rapport från SEB:s seniorekonom Johan Javeus visar att svenska resenärer får mer för pengarna i stort sett överallt jämfört med förra året. Mest har kronan ökat i värde mot valutor i länder som Mexiko, Brasilien och Australien, där prisläget för svenskar sjunkit med upp till 20 procent.

Även klassiska långväga destinationer som USA och delar av Asien har blivit billigare. Mexiko står för den största förändringen – från dyrast i fjol till billigast i år. En svagare peso, påverkad av amerikansk handelspolitik, ligger bakom raset.

Inom EU är förändringarna mer blygsamma, men även här märks en förbättring. Spanien – svenskarnas sommarfavorit – har blivit något billigare, både vad gäller boende, mat och shopping.

En oväntad effekt av kronans comeback är att ”hemester” – att semestra i Sverige – nu blivit det alternativ som ökat mest i pris jämfört med förra året.

Enligt Bloombergs G10-valutaindex, som mäter utvecklingen bland de tio mest handlade valutorna på marknaden, har den svenska kronan gått bäst under 2025.