Annons:

TUI: Kraftig ökning för vinterresor till fjärran destinationer

TUI: Kraftig ökning för vinterresor till fjärran destinationer

TUI rapporterar en stark efterfrågan på långresor inför vintern. Bokningarna till Sydostasien har ökat med i snitt 28 procent jämfört med samma period förra året, med Vietnam (+360 procent), Bali (+37) och Thailand (+27) i topp.

Även Sri Lanka (+75), Zanzibar (+21) och Dominikanska republiken (+21) visar tydliga uppgångar. Det framgår av ett pressmeddelande.

Enligt TUI är det inte enbart sol och bad som lockar resenärerna, utan i allt högre grad kombinationen av strand, natur och kultur. Generation Z och millenniegenerationen pekas ut som drivande i utvecklingen mot längre vistelser med större inslag av utforskande.

– Den traditionella charterveckan får konkurrens av resor där nyfikenhet och äventyr står i centrum, säger Dian Martinez Valencia, kommunikationsansvarig på TUI i en skriftlig kommentar.

Bland de aktiviteter som efterfrågas märks snorkling, vandring, marknadsbesök och möten med lokalbefolkningen.

– Att resa långt bort handlar inte längre bara om att fly kylan, utan också om att hitta mer mening och få nya perspektiv med sig hem, säger Martinez Valencia.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna