Annons:

Uber miljardinvesterar i Kina

Nättaxitjänsten Uber tänker investera mer än 1 miljard dollar i Kina i år. Det rapporterar Wall Street Journal.

Ubers satsning innebär att bolaget ökar sitt fokus på en marknad som annars varit svår för  att erövra för amerikanska teknikföretag. Det skriver svd.se och hänvisar till Wall Street Journal.

Ubers vd Travis Kalanick skriver i ett brev till aktieägarna att Kina är högt prioriterat för företaget. Uber räknar med att det har tagit nästan halva marknaden i landet för samåkning som inte är reguljär taxi.

I sitt brev passade Travis Kalanick också på att ge en känga till Ubers största konkurrent i Kina, Didi Kuaidi.

”Vår konkurrent har klonat vår kärnproduktlinje och försöker förändra sig från att vara ett vanligt taxiföretag till en liknande P2P-modell”.

Kommentarer är stängda.