”Osby, Tennesse” sjöng countrydrottningen Kicki Danielsson i Mello 2018 om sin sorgliga barndom i det skånska samhället som annars är mest känt för BRIO-leksakerna.
”Osby, USA” kan besökaren på Fort Swanson tänka om huvudkontoret som är en västernstad i miniatyr. Där leder nestorn Tommy Swanson en av landets mest konsekventa och välskötta resebyråer, som i fjol gick samman med Jambo Tours.
I snart ett halvsekel har Swansons sålt resor utformade efter kundens önskemål till det stora landet i väster där Tommy föddes för 74 år sedan. I fjol reste omkring 3 000 USA-resenärer med Swansons.
Men sedan Donald Trump återkom till makten har inget varit sig likt. När han förnedrade Ukrainas president Zelensky i mars avtog lusten att resa till USA markant:
– I mars och april tappade vi väl omkring 30 procent av nyförsäljningen, säger Tommy Swanson.
Sedan normaliserades läget under sommaren något:
– Under augusti och september var tappet mot föregående år bara 5–7 procent och vi trodde att det var ett trendbrott. Men i oktober och november föll bokningarna med 23–24 procent igen.
– Men under december har nyförsäljningen gått upp igen till den bästa nivå vi haft sedan före pandemin. Bokningarna har verkligen åkt upp och ned i år. Vi säljer ju bara turistresor, så nedgången slår lite hårdare på oss än på konkurrenterna.
Men nu vill Trump låta myndigheterna rota igenom besökarnas mobil och sociala medier innan de får sitt ESTA-visum (Electronic System for Travel Authorazation) som ger rätt att vistas i USA 90 dagar.
– Det har de redan tidigare haft rätt till när man väl vistas i landet, påpekar Tommy Swanson. Nu är förslaget ute på någon sorts remiss i 60 dagar så vi får väl se vad det blir i slutändan.
Swansons kunder bokar i regel sina resor nästan ett år i förväg. Nu har kronan stärkts mot dollarn med nära 20 procent i år. Det tror Tommy Swanson ska bidra till att lyfta USA-resandet:
– Ja, det ihop med ett uppdämt behov av att resa tror jag gör skillnad.