Andreas Andersson började sin karriär inom koncernen 2016 som nattreceptionist på Home Hotel Packhuset i Kalmar vid sidan av sina studier. Därefter har han haft ledande roller på bland annat Home Hotel Carlscrona, Smedjan och Tapto. Han har under åren även vidareutbildat sig inom destinationsutveckling och revenue management.
– Ända sedan jag hörde talas om Stopover förra året har jag gått runt och tänkt på denna tjänst och bara väntat på annonsen. Det är en fantastisk utmaning att få vara med och bygga grunden till vad Stopover faktiskt kommer att utvecklas till. Jag känner mig så stolt och exalterad över uppgiften, säger Andreas Andersson.
Under maj månad fortsätter rekryteringen av resterande Stopover crew samt personal till kedjans kommande matkoncept. Andreas Andersson börjar sin tjänst den 11 augusti och kommer totalt att ansvara för 28 anställda. Stopover Falkenberg öppnar i mitten av oktober.