Annons:

Viking Line ökar på Tallinn

Viking Line tredubblar avgångarna till Tallinn i juli med en ny katamaran som sätts in från Helsingfors.

 

Viking Line sätter i vår in ett nytt fartyg, den svenskflaggade katamaranen Viking FSTR, på rutten Helsingfors-Tallinn. Det nya fartyget tar resenärerna till Estland på mindre än två timmar. Det skriver rederiet i ett pressmeddelande.

Katamaranen börjar trafikera sträckan den 10 april och under högsäsongen i juli kommer Viking Lines avgångar mellan Helsingfors och Tallinn att tredubblas.

– Alltfler upptäcker kortresor till Tallinn. Därför beslöt vi att hyra in ett fartyg som kör expressturer. I år vill vi också inleda de extra turerna redan på våren och fortsätta dem långt in på hösten, säger Kaj Takolander, marknadsdirektör för Viking Line Abp.

Kommentarer är stängda.

Resesäljare till Waidmann Jaktresor
Sista ansökningsdag:
10 mars 2026