Annons:

Odigeo sålde för 3,9 miljarder euro

Internetresebyrån Odigeo, som består av bland annat Travellink och Opodo, hade en förmedlad försäljning om nästan 4 miljarder euro under 2011.

Webbresebyrån Odigeo bildades genom sammanslagningen av Travellink, Edreams, Go Voyages och Opodo. I dag har resebyrån närvaro i 28 länder och över 14 miljoner kunder i världen. Under fjolåret sålde resebyrån för 3,9 miljarder euro, vilket är en ökning med nästan 450 miljoner euro.
– Vi har under 2011 stärkt vår ledande position av reseförsäljning på internet på de nordiska marknaderna. Det har skett genom en stabil passagerartillväxt på de geografiska marknaderna Sverige, Norge, Danmark och Finland inom båda våra affärsgrenar, privatresor och affärsresor. Travellink nu en del av Odigeo-gruppen, kommer nu ytterligare stärka kunderbjudandet på den nordiska marknaden och erbjuda intressanta möjligheter att expandera våra tjänster inom affärsresor internationellt, säger Peter Carlsson, områdeschef för Odigeo Norden.

Kommentarer är stängda.