Annons:

Världens mest udda spritsort kommer från Ukraina

Isländsk ”Svarta döden” eller 80-procentig Strohrom må tyckas vara faktiskt eller symbolisk utmanande vid en bardisk. Men Atomik slår nog det mesta. Det är sprit tillverkad av råvaror odlade i Tjernobyls säkerhetszon. Text: Janne Sundling

Av lätt insedda problem kan det under krigstid vara svårt med leveransen. Men initiativet startades av brittiska akademiker på University of Portsmouth med ukrainska partners för att visa att det gick att odla grödor i ”zonen” och att de kan komma till användning utan att de för med sig någon radioaktivitet.

Vinsten av det man nu säljer ska gå till ukrainska flyktingar. 

– Efter att ha spenderat min karriär med arbete kring effekterna av Tjenobylolyckan är jag förfärad av att se hur mycket värre verkningarna av det ryska kriget mot Ukraina är, säger professor Jim Smith, of the University of Portsmouth till Bloomberg.

Första batchen var på blott 850 flaskor och gjord av päron och plommon odlade inom säkerhetszonen. Mer om Tjernobylolyckan 1986 och Atomik: : www.atomikvodka.com

Kommentarer är stängda.