”Analysen bekräftar också att den tidigare starka återhämtningen i resebranschen kommit av sig”
Swedbanks siffror visar en snabb uppgång i inköp av mat och dryck sedan den ryska attacken mot Ukraina inleddes. Den visar också på en stark ökning av kontantuttagen sedan krigsutbrottet.
Analysen bekräftar också att den tidigare starka återhämtningen i resebranschen kommit av sig. För både restauranger och hotell och resebyråer förbyts den snabba uppgången i en nedåtgående trend.
Nedgången motsvarar än så länge inte den snabba negativa utveckling som fanns vid coronautbrottet i början av 2020, men två veckor av krig har redan satt tydliga spår.
Delar av de trender som syns i de direkt drabbade länderna kan alltså även ses i Sverige, att man bunkrar livsmedel och i hög grad tar ut kontanter för kommande bruk.