Annons:

Hotell Toftalund utanför Halmstad har gått i konkurs

En större renovering både in- och utvändigt utfördes under fjolåret, men i december sprack hotelldrömmen för ägarparet som inte såg någon annan utväg än att sätta företaget i konkurs och därmed stänga Hotell Toftalund, rapporterar Hallandsposten.

”Efter noga övervägande och pgr av olika anledningar som vi inte kan styra över längre är det med sorg i hjärtat vi vill informera att vi har tagit beslutet att stänga ner Hotell Toftalund”, står det i ett inlägg på hotellets Facebook-sida.

Det var i början av 2024 som Petra Hultén och Mikael Karlsson öppnade upp portarna till Hotel Toftalund. Lokalerna utanför Halmstad hade då stått tomma sedan 2016.

– Det har gjort ont att se en så fin byggnad stå öde. Därför blev vi så glada när vi fick chansen att förvalta den, sade Petra Hultén till HP då.

Hotellet renoverades. De 14 hotellrummen på ovanvåningen hade alla olika stilar. Utöver restaurangen och baren på bottenvåningen öppnades även ett kafé. Satsningen blev dock kortvarig och i december stängde hotellet.

Ägarna vill inte uttala sig i media, men i inlägget på Facebook skriver de bland annat att ”Ibland blir det inte som man tänkt sig och även om vi satsade både tid, energi och egna medel så räckte det inte hela vägen”.

Kommentarer är stängda.