Annons:

BCD Travel växlar upp med AI

BCD Travel växlar upp med AI

BCD Travel och teknikbolaget Oversee fördjupar sitt samarbete efter en lyckad pilot där AI-teknik automatiserat delar av kundservicen. Nu rullas lösningen ut i bredare skala för att avlasta reseagenter och förbättra servicen till affärsresenärer.

Resehanteringsjätten BCD Travel har under året testat Oversees AI-drivna plattform för att hantera rutinärenden som bokningar, ombokningar och PNR-hantering via e-post. Resultatet: bättre arbetsflöden och högre följsamhet mot serviceavtal, enligt bolagen.

– Vår satsning på AI handlar inte om att ersätta människor, utan om att frigöra tid till mer komplexa uppgifter, säger Yannis Karmis, produktchef på BCD Travel. Vi vill kombinera teknik och personligt bemötande – inte välja bort det ena.

Överenskommelsen innebär att Oversees AI-system, som är specialutvecklat för resebranschen, nu integreras bredare i BCD:s globala verksamhet. Målet är att ge resenärer snabbare och mer träffsäkra svar – dygnet runt, världen över – utan att tappa det mänskliga mötet.

Genom den här satsningen vill BCD Travel stärka sin position som ett framtidssäkrat reseföretag – där teknik ska bidra till bättre service, inte bara snabbare hantering.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
visit-dalarna
VD till Visit Dalarna
Sista ansökningsdag:
24 augusti 2025
Marknadschef till WE Travel Group
Sista ansökningsdag:
18 augusti 2025