Annons:

Foto: Visit Sweden

Rekordsommar för svensk turism – 30,8 miljoner gästnätter

Antalet gästnätter på kommersiella boendeanläggningar i Sverige ökade under juni, juli och augusti med 3,4 procent eller en miljon gästnätter, jämfört med föregående sommar. Det totala antalet gästnätter för sommarmånaderna uppgick till 30,8 miljoner vilket är en toppnotering för inkvarteringsstatistiken. Det visar ny statistik från Tillväxtverket.

På hotellen ökade gästnätterna relativt mest med en ökning på 4,5 procent jämfört med föregående sommar. Även på campinganläggningar ökade gästnätterna med 3,9 procent. För vandrarhem, stugbyar och kommersiell förmedling av privata lägenheter och stugor minskade antalet gästnätter från föregående sommar.

– Trots lågkonjunktur i Sverige ser vi att antal gästnätter på kommersiella boendeanläggningarna ökar generellt i hela landet. Det är framför allt hotellen och de utländska besöken som är drivkraften bakom utvecklingen, men även campingarna har haft en god sommar, säger Patrik Svensson, statistiker på Tillväxtverket.

De svenska besökarna stod för totalt 21,1 miljoner gästnätter under sommarmånaderna. De ökade därmed med 3,5 procent från föregående år. De utländska besökarna stod för totalt 9,4 miljoner gästnätter, en ökning med 8,8 procent. Det innebär att utländska besökare stod för tre av tio gästnätter under sommarmånaderna. Tyskland fortsätter att vara det största turistlandet med 2,6 miljoner gästnätter med Norge som näst störst med 2,2 miljoner. Tillsammans stod dessa två länder för över hälften av alla utländska gästnätter i Sverige.

De totala logiintäkterna för sommaren uppgick till 14,2 miljarder kronor, en ökning med 6,5 procent eller 872 miljoner kronor från föregående sommar. Hotellens intäkter ökar mest, med 8,7 procent. 

Västra Götaland fortsätter vara den region med flest antal gästnätter under sommaren med 5,5 miljoner, med Stockholm tätt efter med 5,2 miljoner. Det var dock Gotland och Kalmar som hade flest gästnätter per invånare med 11,7 respektive 10,1. Den största positiva utvecklingen hade Västernorrland, Gävleborg och Västerbotten.

Statistiken för 2025 är preliminär och den slutgiltiga statistiken fastställs första kvartalet 2026.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna
berghansen
VD/Country Manager till Berg-Hansen
Sista ansökningsdag:
30 september 2025