Annons:

Premium Airbus tar över Spirit-fabrik i Belfast – 2 500 jobb på spel

Airbus tar över Spirit-fabrik i Belfast – 2500 jobb på spel

Airbus har slutfört ett avtal om att förvärva delar av Spirit AeroSystems verksamhet i Belfast, inklusive produktionen av vingar för A220-flygplanet. 

Denna åtgärd är en del av en större omstrukturering där Boeing förvärvar Spirit för 4,7 miljarder dollar. Det rapporterar Financial Times.

Avtalet innebär att Airbus tar över produktionen av A220-vingar, vilket säkrar cirka 1 000 arbetstillfällen. Om ingen annan köpare identifieras kommer Airbus även att ta över produktionen av A220:s mittsektion, vilket berör ytterligare 400–500 anställda. 

Dock är framtiden osäker för de cirka 2 000 anställda som arbetar med icke-Airbus-relaterade projekt, såsom komponenter för Bombardier, Honda Aircraft och Rolls-Royce

Boeing har indikerat att de inte är intresserade av dessa delar av verksamheten, vilket lämnar dessa arbetstillfällen i limbo. Fackföreningar som Unite och GMB har uttryckt oro och uppmanar den brittiska regeringen att agera för att säkerställa en enhetlig ägarstruktur och skydda arbetstillfällena i Belfast.