Annons:

Foto: Pressbild

Norse Atlantic säkrar nytt långtidsavtal – hyr ut fler Dreamliners till IndiGo

Norse Atlantic Airways har tecknat ett nytt wet lease-avtal med indiska IndiGo för två ytterligare Boeing 787-9 Dreamliners. Därmed är samtliga sex flygplan från det tidigare offentliggjorda intentionsavtalet från november 2024 nu inräknade i samarbetet.

Avtalet stärker Norse Atlantics långsiktiga intäktsbas och minskar bolagets marknadsrisk. Det är i linje med strategin att maximera nyttjandet av flottan genom en mix av egen linjetrafik och ACMI-uppdrag (Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance).

– Det här är ett viktigt steg i vårt samarbete med IndiGo och bekräftar vår position som partner till en av världens största flygbolag. Att sex flygplan nu är uthyrda stärker både vår strategi och vår finansiella ställning i en volatil marknad, säger Bjørn Tore Larsen, vd och grundare av Norse Atlantic Airways i en skriftlig kommentar.

De två senaste Dreamliners ska börja flyga för IndiGo i början av 2026 och kommer att användas på långdistanslinjer från Indien. Startavtalet löper över sex månader med möjlighet till förlängning upp till 18 månader, beroende på regulatoriska godkännanden. Den första Dreamlinern levererades redan i mars och trafikerar idag sträckan Delhi–Bangkok.

Villkoren för de två nya planen ligger i linje med det som tidigare kommunicerades i november.

IndiGo är Indiens största flygbolag sett till både passagerarvolymer och flotta, och ett av världens största sett till antal resenärer och marknadsvärde. Under räkenskapsåret 2025 transporterade bolaget över 118 miljoner passagerare. Hittills har IndiGo fokuserat på inrikes- och kortdistansrutter i Asien, men storsatsar nu på långdistans. I samband med detta har bolaget beställt 30 Airbus A350-900 med option på ytterligare 70 – med planerad leveransstart 2027.

Comments

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Våra regler är enkla:Håll en god ton. Visa respekt för dem vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras av redaktionen.

0 kommentarer Öppna