Finnair: stark efterfrågan i Asien och Europa lyfter intäkterna
Finnair ökade både passagerarantal och intäkter i april, drivet av stark tillväxt i Asien- och Europatrafiken samt högre kabinfaktor.
Finnair fortsatte den positiva trenden under april 2026 med ökade passagerarvolymer, högre kabinfaktor och stigande enhetsintäkter. Det framgår av ett pressmeddelande.
Totalt reste 1 029 200 passagerare med det finska flygbolaget under månaden, en ökning med 6,3 procent jämfört med april 2025. Uppgången förklaras delvis av fjolårets kapacitetsbegränsningar efter industriella åtgärder.
Tillväxten var tydlig i både Asien- och Europatrafiken, medan Nordatlanttrafiken minskade kraftigt. Inrikestrafiken låg stabilt.
Finnairs kapacitet, mätt i tillgängliga säteskilometer (ASK), steg med 1,9 procent jämfört med samma period i fjol. Samtidigt har bolaget fortsatt nollkapacitet till Mellanöstern efter att trafiken pausades i slutet av februari på grund av det försämrade säkerhetsläget i regionen.
I Asien och Europa ökade kapaciteten tydligt, bland annat till följd av fler avgångar till Osaka och Nagoya. I Nordamerika minskade kapaciteten däremot kraftigt på grund av färre frekvenser till Los Angeles och Chicago.
Efterfrågan mätt i betalda passagerarkilometer (RPK) ökade med 5,1 procent, drivet av lägre marknadskapacitet och stark efterfrågan i Asien och Europa.
Kabinfaktorn steg med 2,4 procentenheter till 78,0 procent. Samtidigt ökade intäkten per tillgänglig säteskilometer (RASK) med 14,7 procent, vilket bolaget kopplar till högre kabinfaktor och förbättrad yield.
Fraktverksamheten utvecklades också positivt. Totala fraktvolymer steg med 7,6 procent, främst drivet av tillväxt i Europa och Asien. Även intäktsbaserad fraktvolym ökade i samma takt.
Punktligheten förbättrades under månaden – 87,5 procent av alla flyg anlände i tid, jämfört med 80,2 procent i fjol.
Nästa trafikrapport för maj publiceras den 5 juni 2026.