Travel News nya sajt ser betydligt bättre i en webbläsare som följer w3c-konsortiets vedertagna webbstandard. Vi rekommenderar att du laddar hem en nyare version av din webbläsare. Sajten är dock fortfarande tillgänglig för alla webbläsare.

FLYG 100308. 09.23
Något fler reste med SAS i februari
Antalet passagerare ökade lite för SAS i februari på grund av ökat resande inom Skandinavien och inrikes i Sverige.
Koncernens passagerarantal ökade med 0,3 procent under februari och uppgick till 1,8 miljoner. Tillväxten beror framför allt på fler passagerare på de intraskandinaviska linjerna och inrikes i Sverige.
 
Mätt i passagerarkilometer minskade trafiken med 3,1 procent på grund av kapacitetsreduktioner på de längre internationella linjerna. Kabinfaktorn fortsatte dock att förbättras, denna gång med 5 procentenheter till 66,9 procent. Detta är den åttonde månaden i följd som kabinfaktorn förbättras för koncernen. Yielden fortsätter däremot att sjunka och minskade under januari med 14 procent jämfört med ifjol.
 
Punktligheten uppgick till 81,8 procent, trots vinterförhållandena. 98,3 procent av planerade flygningar genomfördes.
Kommentera artikeln:
Namn:
 
E-post:

Hemsida:

Kommentar: (ingen HTML)

 

Vår nätetikett
ANNONSPLATS
Travel News, Box 20123, 104 60 Stockholm | redaktionen@travelnews.se