Lediga jobb
Inget innehåll
SAS breddar sitt lojalitetsprogram Eurobonus genom ett nytt samarbete med försäkringskoncernen Tryg. Partnerskapet innebär att medlemmar i Sverige, Danmark och Norge kan tjäna Eurobonus-poäng på utvalda försäkringar från Trygg-Hansa och Tryg.
Satsningen är ytterligare ett steg i SAS strategi att göra Eurobonus till ett livsstilsprogram som sträcker sig bortom resandet och in i medlemmarnas vardag.
I Sverige omfattar erbjudandet utvalda försäkringar från Trygg-Hansa, medan kunder i Danmark och Norge får motsvarande möjlighet genom Tryg. Tanken är att koppla försäkringsköp till de reseförmåner som Eurobonus-medlemmarna redan använder.
För Tryg-koncernen är målet tydligt: att locka omkring 40 000 nya kunder i Skandinavien under de kommande fem åren.
SAS och Scandic lanserar nu ett koncept som gör det möjligt för sina mest lojala kunder att kostnadsfritt använda vissa hotellounger som kontor. Travel News har hela listan över hotellen som omfattas av satsningen.
SAS lojalitetsprogram tar hem två tunga utmärkelser efter resenärernas omröstning.
Norwegian Reward har nu fler medlemmar än SAS Eurobonus. Det är en symboliskt viktig milstolpe för lågprisbolaget.
SAS har på sex månader installerat Starlinks höghastighets-wifi på samtliga 81 Airbus A320neo. Därmed är uppkopplingen tillgänglig på en stor del av flygbolagets Europatrafik. Nästa steg blir att utrusta övriga flygplanstyper.
I dag kan SAS kunder inte köpa Holidaypaket med Eurobonus. Men Norwegians köp av Ving pressar SAS: ”Vi utforskar möjligheten att betala med poäng”, säger presschefen Öystein Schmidt.
Inget innehåll